Wędkarze łowiący przez cały sezon na Wkrze, głównie metodą  spinningową, mogą z początkiem nowego roku, przedłużyć swój sezon wędkarski w nietuzinkowy sposób. A jest to związane z długo oczekiwanym zimowym sezonem trociowym. Od stycznia po krótkiej przerwie ponownie można łowić trocie i łososie w pomorskich rzekach. Ryby po tarle (tzw. kelty) starają się uzupełnić braki energetyczne, a nowo wstępujące do rzek (tzw. srebrniaki) agresywnie atakują wszystko co znajduje się w okolicy ich pyska. Bez względu na to z którą z tych ryb będziemy mieli przyjemność się spotkać (kelty - bardziej wychudzone i osłabione po tarle; srebrniaki - silne i grube) musimy bardzo rzetelnie przygotować się pod kątem sprzętowym.
Aby to ułatwić,  przedstawimy kilka podstawowych zasad jakie powinien spełniać nasz zestaw.
    Zmiany jakich dokonamy w naszych przynętach w połączeniu z  pozostałą, dobrze dobraną częścią sprzętu, pozwolą nam cieszyć się z piękna wędkarstwa trociowego, a same ryby będą mogły w dobrej kondycji wrócić do wody.

Jaki Zestaw na Trocie ?

Możesz skomentować ten tekst na FORUM
Wędka:

   Ważne, aby długość naszej wędki oscylowała w okolicach 3m (2,90 - 3,20), a akcja jej była progresywna / paraboliczna. Takie wędzisko pozwoli na bardzo precyzyjne podanie i poprowadzenie przynęty w okolicach zaczepów lub oblodzonych brzegów, a po zacięciu ryby dodatkowo ułatwi jej hol.
Ciężar wyrzutowy  powinien mieścić się w przedziale 50 - 70g.
Dwustopkowe przelotki o dużej średnicy nie tylko wzmocnią naszą wędkę, ale też zwiększą zasięg rzutu, a przy ujemnych temperaturach spowolnią ich zamarzanie (bardzo istotna jest średnica ostatniej przelotek).
Jeżeli decydujemy się na zakup całego zestawu: wędka + kołowrotek, to najlepiej jak będziemy mogli  zrobić to jednocześnie, co da nam możliwość odpowiedniego wyważenia zestawu.  Dodatkowo pozwoli przekonać się jak wędka z kołowrotkiem układa się w dłoni na której mamy rękawiczkę. Jest to istotna uwaga, ponieważ różnorodności konstrukcyjna uchwytów pod kołowrotki powoduje, iż w wielu przypadkach trzymanie wędki nawet gołą ręką jest mało stabilne. 
Z pewnością czas spędzony na odpowiednim "złożeniu" naszego zestawu (wędka + kołowrotek + rękawiczki) odbije się na dużym komforcie naszego wędkowania - zwłaszcza przy ujemnych temperaturach.


Kołowrotek:


   Wielkość jego  nie powinna być mniejsza niż 4000, pojemność szpuli pozwalać na nawinięcie ok. 150 m żyłki o średnicy 0,28 - 0,30 mm, a hamulec pracować płynnie i niezawodnie przy ujemnych temperaturach.


Żyłka czy Plecionka?

    Przy zimowym łowieniu troci w rzekach, zdecydowanie lepiej sprawdzi się żyłka, o średnicach 0,28 - 0,30 mm. Zastosowanie jej nie wpłynie na sygnalizację brań i jakość zacięcia ryby, ponieważ łowimy na niewielkich odległościach, a dodatkowo jej elastyczność w połączeniu z akcją wędki, zwiększy nasze szanse w walce z kilkukilogramowi okazami w okolicach zaczepów, których w rzekach "trociowych" nie brakuje.
Ponadto najważniejszą cechą żyłki jest jej niemal zerowe nasiąkanie wodą (w przeciwieństwie do plecionek), co w zimie jest najważniejszą jej cechą, wpływającą na płynność wędkowania.
Woblery Rekodzielo Woblery Jaxon Woblery Siek - M
Wahadłówki:

    W tym przypadku również warto poszukać regionalnego rękodzieła, jednak jeżeli okaże się to nie wykonalne wystarczy jak zaopatrzymy się w przynęty znanych producentów. Ważne aby nasze  wahadłówki znajdowały się w dwóch przedziałach wagowych. Lżejsze 10 - 15 g do obławiania płytszych, wolniej płynących odcinków rzeki i  cięższe 18 - 25 g,  dające możliwość optymalnego poprowadzenia w głębszych, rwących miejscach.  W każdym z tych przypadków wahadłówki trociowe powinny być mocno "krępowane", co nadaje im specyficznej pracy przekładającej się również na jej ciągłość nawet przy bardzo wolnym zwijaniu. W przypadku koloru prym wiodą odcienie miedzi, miedzi z srebrem, tudzież samego srebra.
autor: Radosław Witólski - Radzio
Woblery:

    Charakterystyczną cechą "trociowego" woblera,  powinna być agresywna praca, długość w przedziale 6- 8 cm  i intensywna kolorystyka (np.  połączenie żółtego, czerwieni lub pomarańczy) niekiedy z elementami brokatu. Wybierając się na trocie w określony region Polski, warto poszukać w okolicy naszego docelowego łowiska, sklepu lub producenta, u którego można kupić specjalnie przygotowywane pod kątem danego łowiska i zazwyczaj własnoręcznie wykonywane woblery. Nie mając jednak takiej możliwość, możemy z powodzeniem wykorzystać seryjne modele takie jak: "Gębale";  "Sieki";  "Dorado";  "Bonito"; "Górale".
Bez względu na producenta i kolor, osobiście polecam zakup głównie woblerów pływających o zróżnicowanej głębokości schodzenia od 1 do 2,5m.
Wahadlowki Rekodzielo Wahadlowki Rekodzielo. Wahadlowki..
Obrotówki:

    Przynęty te wielokrotnie pokazały swą wyższość nad wcześniej już wymienianymi. Dlatego warto posiadać w swoim pudełku  kilka cięższych obrotówek typu long, o numeracji w przedziale 3-5 i kolorystyce zachowanej w tonacji miedzi i srebra.
Wahadłówki Wahadłówki K4 Dragona Obrotówki
     Zanim umieścimy jakąkolwiek z  naszych przynęt "trociowych" w wodzie należy w większości przypadków wymienić w nich kółeczka łącznikowe i kotwice na bardzo mocne i ostre produkty firm specjalizujących się w ich produkcji.
Osobiście polecam kółeczka łącznikowe rodzimych producentów takich jak np.: Kostal.
Natomiast w przypadku kotwic od dłuższego czasu jestem zwolennikiem produktów firmy OWNER. Wymieniając kotwice, głównie w przypadku woblerów, należy pamiętać aby ich wielkość była zbliżona do oryginału, ponieważ zbyt duży rozmiar kotwic może powodować  sczepianie się ich podczas rzutu.
Jeżeli już dokonamy niezbędnych zmian w uzbrojeniu naszych przynęt, pozostanie nam tylko wykluczenie najsłabszego w tym momencie ogniwa naszego zestawu, a mianowicie zastosowanie mocnej i odpowiedniej wielkości agrafki z krętlikiem. W tym przypadku również polegam na bardzo dobrych, polskich produktach spod znaku: Wendex.
Agrafki Wendex Koleczka Lacznikowe
Zstaw Trociowy
czyli złów i wypuść
NAJWAŻNIEJSZA JEST REKREACJA

LOGO WKRA FISHING

©2012 design by Radzio
All rights reserved